Smarty deki Cache - compile klasörlerinin|yapılarının mantığını bu konuda açıklama gereksinimi duydum..

Smarty TPL dosyalarındaki kodları kullanır her daim. taki Cache ayarı açılmamışsa.. Eğer cache ayarı açıksa Smarty sizin TPL dosyalarınızdaki yaptığınız düzeltmeleri ES geçer ve ilk sitenin çalıştırıldığı zamandaki CACHE "ÖZÜT" dosyalarını kullanmaya başlar..

Siz TPL Dosyalarında düzeltme yada ölümcül bir kod hatası bile yapsanız bile o cache dosyaları bulundukça ve performans ayarı açıksa yaptığınız kaydettiğiniz TPL dosyasının sistem için hiç bir anlamı olmayacak ve Sistem ÖZÜT dosyalardan çalışmaya devam edecektir.

Eğer bir gün o ÖZÜTleri silersek yada performans-cache ayarını kapatırsak (Bu smarty e yeter bu kadar tembellik kalk biraz gerçek dosyalardan çalış demek olacaktır) o zaman yaptığımız (varsa) ölümcül kod hataları ve düzeltmeler karşımıza çıkacaktır..


CACHE (ÖZÜT) dosya ve Gerçek TPL dosyası

Özüt dosya ve gerçek TPL dosyası arasındaki fark ise TPL dosyası 1 saniyede işleniyorsa 1 ÖZÜT dosya 0.2 sn de işlenir. çünkü smarty TPL deki kodları baside indirgeyerek ÖZÜT oluşturur ve buda bize performans artışı olarak geri döner..

Cache Temizlemek için tools/smarty/compile klasörünü boşaltabilirsiniz